AKTUALNOŚCI

SYLUR na farmach wiatrowych Morza Północnego
Sierpień 2021

PSV SYLUR uczestniczył w pracach inspekcyjnych prowadzonych na obszarze i w okolicach dwóch farm wiatrowych położonych u brzegów Wielkiej Brytanii.


Farma Thanet znajduje się w pobliżu ujścia Tamizy do Morza Północnego, a farma Gwynt-Y-Mor została utworzona na Morzu Irlandzkim, w pobliżu Liverpoolu. SYLUR, wyczarterowany przez polską firmę MEWO, pracował jako baza dla pojazdu ROV (zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego). Przy użyciu pojazdu ROV przeprowadzano kontrolę podwodnej części konstrukcji nośnej platformy, tzw. trafostacji farmy wiatrowej – zarówno wizualnie (oględziny kamerą), jak i przy użyciu skanera sonarowego. Poza obszarem farm wykonano inspekcję wizualną ułożonych na dnie kabli eksportowych, którymi energia elektryczna wyprodukowana na farmie przekazywana jest na ląd. Przeprowadzono łącznie inspekcję 76 kilometrów kabla.

Opuszczanie pojazdu ROV

Zastosowany do badań pojazd ROV wyposażony jest w specjalny system opuszczania i podnoszenia LARS (Launch and Recovery System) i system kontroli naciągu kabla sterującego TMS.

PSV SYLUR
logo logo pzzs logo PRS